Informacija
Prekių katalogas

Senos buitinės technikos ir elektronikos utilizavimas

Senos buitinės technikos ir elektronikos utilizavimas

Buitinės technikos ir elektroninės įrangos atliekoms priskiriami visi namuose, įmonėse, įstaigose ar kitose organizacijose susidaranti nebenaudojama, sugedusi buitinė technika ir kita elektroninė įranga (nuo plaukų džiovintuvo iki galingo kompiuterio ar šaldytuvo)

Prietaisai, kuriuos reikia atskirti nuo kitų buitinių atliekų yra ženklinami specialiu ženkliuku:

Elektros ir elektroninės įrangos ženklinimo simbolis, nurodantis kad pažymėta įranga turi būti surenkama atskirai nuo kitų buitinių atliekų, t.y. šių atliekų negalima mesti į šiukšlių konteinerį virtuvėje ar antrinių žaliavų (stiklo, plastikų, popieriaus ir kartono) konteinerius šalia Jūsų namų.

Dar  vis galime šias atliekas išvysti prie konteinerių, po palangėmis ar pamiškėse. Jos dar vis sandėliuojamos soduose ir prie namų. Šios atliekos itin pavojingomis tampa tuomet, kai jas paveikia drėgmė, vanduo, erozija. Iš yrančių atliekų gali išsiskirti sunkieji metalai ir kitos  pavojingos aplinkai medžiagos. EEĮA svarbi ir  kitu požiūriu – tinkamai atliekas  perdirbus, galima gauti visą eilę antrinių žaliavų:  įvairių metalų ir plastikų, stiklo perdirbimo metu. Gautos antrinės žaliavos patenka pas naujų gaminių gamintojus, o pavojingos medžiagos perduodamos specializuotoms perdirbimo gamykloms Lietuvoje ir užsienyje.

Namuose, darbo vietoje surinktų elektronikos prietaisų iki jų pridavimo į surinkimo vietas jokiu būdu negalima ardyti dėl jose esančių pavojingų komponentų – tai gali daryti tik specialią įrangą ir leidimus turinčios įmonės. Surinkimo metu ypač daug dėmesio turi būti skiriama dūžtančioms atliekoms: kineskopams, kompiuterių monitoriams bei atliekoms, kuriose yra pavojingų medžiagų (pvz. nebenaudojami šaldytuvai). Šios atliekos turi būti surenkamos specialiuose konteineriuose ir transportuojamos kaip įmanoma saugiau.

Šios atliekos Lietuvoje surenkamos keliais būdais, pvz. prietaisus privalo priimti prekybininkai, jei perkate tokio pačio tipo prietaisą, taip pat  juos galite gabenti į specialias atliekų aikšteles arba jomis galima pasirūpinti jas atidavę perdirbti, pvz. šias atliekas  nemokamai surenkančios ir perdirbančios įmonės ,,EMP recycling‘‘ specialiai tarnybai - ATLIEKŲ TAKSI TELEFONU 1806 arba UŽPILDŽIUS ATLIEKŲ IŠVEŽIMO FORMĄ šioje nuorodoje.

 

Perdirbimui priimamų prekių sąrašas:

  • Stambi buitinė technika: šaldytuvai, šaldikliai, skalbimo mašinos, drabužių džiovintuvai, indaplovės, duonkepės, virtuviniai kombainai, garų surinktuvai, elektrinės viryklės, šildytuvai, radiatoriai bei ventiliatoriai, mikrobangų krosnelės, oro kondicionavimo prietaisai.
  • Smulki buitinė technika: dulkių siurbliai, gariniai valytuvai, šlavimo mašinos, siuvimo, mezgimo mašinos, lygintuvai ir kiti skalbinių lyginimo, gręžimo bei kitokios priežiūros prietaisai, gruzdintuvai, skrudintuvai, vaflinės, keptuvės, smulkintuvai, sulčiaspaudės, kavamalės, talpyklų ir pakuočių atidarymo ar sandarinimo įranga, elektriniai peiliai, plaukų kirpimo, džiovinimo, dantų valymo, skutimosi ir masažavimo prietaisai, epiliatoriai, rankiniai ir staliniai laikrodžiai bei laiko matavimo, rodymo ar fiksavimo įranga, svarstyklės.
  • IT ir telekomunikacijų įranga: delniniai kompiuteriai, spausdintuvai, stalo ir nešiojami kompiuteriai, kopijavimo aparatai, skaneriai, elektrinės ir elektroninės rašomosios mašinėlės, faksimiliniai aparatai, teleksai, telefonai, taksofonai, bevieliai telefonai, mobilieji telefonai.
  • Kiti prietaisai: radijo aparatai, televizoriai, vaizdo kameros, vaizdo grotuvai, garso grotuvai, garso stiprintuvai, muzikos instrumentai, fotoaparatai ir kitos garso, vaizdo įrašymo, atkūrimo priemonės, įskaitant signalus ar kitas garso, vaizdo paskirstymo priemones (išskyrus telekomunikacijų) MP3, CD, DVD.
  • Medicininiai prietaisai
  • Žaislai, laisvalaikio ir sporto įranga: elektriniai traukinukai, lenktyninių automobilių komplektai, rankiniai vaizdo žaidimų pultai, vaizdo žaidimai, kompiuteriai, naudojami dviračiuose, nardymo, bėgimo, irklavimo ir kitoje įrangoje, elektroniniai treniruokliai, ėjimo, bėgimo takeliai, elektrinė smigių lenta, švieslentės, monetų aparatai ir kt.
  • Įrankiai: grąžtai, pjūklai, siuvimo mašinos, tekinimo, malimo, šlifavimo, smulkinimo, pjovimo, kapojimo, kirpimo, gręžimo, skylių darymo, perforavimo, lankstymo, lenkimo prietaisai; kniedijimo, kalimo, veržimo arba kniedžių, vinių, varžtų ištraukimo įrankiai, virinimo, litavimo įrankiai; skystų, dujinių medžiagų purškimo, skleidimo, paskirstymo ar kitokio apdorojimo įvairiomis priemonėmis įranga, vejos pjovimo ar kitų sodo darbų įrankiai ir pan.
  • Apšvietimo įranga: įvairūs šviestuvai.

Dėmesio, visi prietaisai turi būti atjungti nuo visų sistemų (elektros, dujų, vandentiekio ir t.t.)!

Visais rūpimais klausimais galite rašyti el. paštu [email protected]